left girl 3
|

UX – Wygoda i użyteczność

Udostępnij artykuł:

Dawno, dawno temu, „projektowanie” oznaczało projekt graficzny i tym właśnie było. Ale w świecie świecących ekranów i smartfonów przymocowanych do naszych dłoni, definicja projektu graficznego znacznie rośnie. UX, UI, VisD – te akronimy wciąż się gromadzą. Jeśli czujesz się trochę w tym zagubiony, nie jesteś sam. Świat projektowania dziś jest taką plątaniną zachodzących na siebie terminologii i tytułów zawodowych, że trudno jest dowiedzieć, w którą stronę powinniśmy pójść. Jednak niezależnie od tego, czy jest się początkującym projektantem szukającym kierunku, czy właścicielem produktu, który zastanawiał się, z jakiego projektu skorzystać – warto wiedzieć, że projektowanie UX ma te zalety, których powinien szukać każdy dzisiejszy przedsiębiorca eBiznesu. To wygoda i użyteczność. Najlepiej jednak przedstawić to na kanwie porównania.

Projekt graficzny

Projekt graficzny jest niczym innym jak połączeniem rozwiązywania problemów i komunikacji wizualnej. Graficy używają:

1. kolorów,
2. zdjęć,
3. typografii.

do komunikowania pomysłów lub uczuć poprzez drukowanie, web i wizualny wygląd. Ponieważ większość prac projektowych znajduje się pod nazwą „branding” tacy tradycyjni projektanci mają wiele wspólnego ze światem marketingu. Ale dla tego szczególnego kontekstu w odniesieniu do pokazania przewagi UX nad tradycyjnym projektowaniem ważne jest, aby zrozumieć, że graficy „polerują” produkt i tak naprawdę niezbyt interesują się tym, co dzieje się pod jego powierzchnią.

UX

UX idzie o krok dalej niż projekt graficzny, proces UX się uruchamia zanim „pióro trafi na papier” (lub trafi myszką na Adobe Illustrator). UX jest wielopłaszczyznową branżą, która łączy badania zachowań użytkowników, architekturę informacyjną, czynniki ludzkie, a także sam projekt graficzny. Doświadczenie użytkownika ma na celu sprecyzowanie kontaktu użytkownika z produktem lub marką w sposób wolny od stresu, ponieważ użytkownik i jego cele stanowią podstawę każdej decyzji w projektach UX – co właśnie wpływa na ich niekwestionowaną wygodę.

Jak UX różni się od projektowania graficznego?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba podkreślić, iż projekt graficzny jest częścią UX i jest kluczowy. Różnica polega jednak na tym, że podczas gdy tradycyjny projektant graficzny bierze pod uwagę jego wpływ na marketing to projektant wizualny zespołu UX wnosi do życia ramy lub szkielet, które zostały zaplanowane z myślą o użytkowniku i jego potrzebach cały czas tworzy się efekt końcowy z myślą o potrzebach i celach użytkownika.

Przykład

Powiedzmy, że projektujemy aplikację wędrówkową z informacjami o trasie i punktami kontrolnymi, aby zwiększyć interaktywność. Projektant grafiki pracujący nad projektem skoncentruje się na tworzeniu wizualnej tożsamości aplikacji. Typografia, kolor i układ byłyby najważniejsze dla tego projektanta. Jednak UX bierze też pod uwagę, co dokładnie użytkownik stara się osiągnąć i w jakim środowisku stara się to osiągnąć np. z racji tego iż telefony są refleksyjne, stara się użytkownikowi ułatwić zobaczyć ekran w bezpośrednim świetle słonecznym.
świetle słonecznym.

Udostępnij artykuł:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *