Monetyzowanie bloga

5 sposobów – Monetyzowanie bloga – sprawdź jak zarabiać na blogu lub stronie internetowej którą już mamy

Udostępnij artykuł:

Posiadanie własnego bloga lub strony internetowej to obecnie oprócz prowadzenia projektu możliwość zarabiania nawet sporych pieniędzy. Wiele osób prowadzi własne witryny głównie z tego względu i traktuje takie zarabianie jako główne źródło dochodu. W tym tekście podpowiadamy, jakie opcje mamy do wyboru i jak zarabiać na własnym blogu.

Afiliacja, czyli polecanie produktów

Afiliacja, czyli polecanie produktów - monetyzowanie bloga

Pierwszym sposobem w jakim możemy monetyzować naszego bloga którego prowadzimy, jest zarabianie na afiliacji. Jest to płatne polecanie produktów naszym czytelnikom którzy, mogą skorzystać z reklamy i zakupić je poprzez banery reklamowe lub linki afiliacyjny umieszczone na naszej stronie internetowej. W sieci istnieje wiele różnorodnych programów afiliacyjnych — zarówno globalnych anglojęzycznych, jak i polskich, gdzie możemy wybierać różnorodne produkty do promocji. Mogą być to produkty finansowe i bankowe, ale także produkty znanych marek odzieżowych lub inne produkty z różnych kategorii tematycznych.

Działanie afiliacji jest bardzo proste. Aby zarabiać w ten sposób, wystarczy zarejestrować się w konkretnym programie afiliacyjnym oraz wybrać dany produkt do reklamowania np. konto bankowe lub biżuterię. Następnie na naszej stronie internetowej możemy umieszczać różnego rodzaju banery reklamowe o różnej wielkości lub bezpośrednie linki do promowanych ofert. Jeśli użytkownicy – czytelnicy naszego bloga zainteresują się daną usługą lub produktem i przejdą na jego stronę, ale także dokonają zakupu, my otrzymamy wynagrodzenie. Może być ono naliczane prowizyjnie, procentowo lub w opłacie stałej za wygenerowanie sprzedaży.

Plusem tego rodzaju zarabiania na blogu przede wszystkim jest możliwość zarobienia sporych pieniędzy. Promując odpowiednio prestiżowe i drogie produkty lub te wynagradzane w największy sposób przez wydawców, możemy za każdorazowe polecenie danego produktu zarobić spore środki – nawet do kilkudziesięciu złotych. Sam baner reklamowy nie powinien powodować trudności w przeglądaniu strony. Afiliacja jest również legalnym i elastycznym sposobem zarobku. Sporym plusem jest również fakt, iż możemy samodzielnie wybierać produkty, które chcemy reklamować i polecać naszym użytkownikom. Dzięki temu możemy dobrać produkty tematyczne, które będą cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród naszych odbiorców.

Artykuły sponsorowane

Artykuly sponsorowaneDrugim pomysłem na monetyzowanie bloga, który prowadzimy jest publikowanie artykułów sponsorowanych. Są to artykuły za publikację których otrzymujemy wynagrodzenie. Artykuły takie są ogólnymi tekstami tematycznymi i zawierają najczęściej reklamę danej marki lub link umieszczony do strony reklamodawcy. Publikowanie artykułów sponsorowanych, czyli artykułów w zamian za pieniądze jest bardzo popularnym sposobem reklamy, a także zarabiania. Istnieje wiele grup tematycznych, portali łączących reklamodawców i wydawców, a także prywatnych ogłoszeń związanych z taką działalnością.

Artykuły sponsorowane umieszczane są na poczytnych blogach i stronach internetowych z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim są to względy wizerunkowe i reklamowe, gdzie dana marka płaci za opublikowanie tekstu tematycznego na naszej stronie internetowej w którym w pozytywnym świetle przedstawi swoje produkty i swoją firmę. Drugim powodem publikowania artykułów sponsorowanych jest chęć pozyskiwania linków zwrotnych w procesie pozycjonowania stron internetowych. Umieszczenie linku kierującego do pozycjonowanej witryny na naszym blogu – często na silnej i renomowanej witrynie z dużym ruchem przyniesie wiele korzyści osobie, która pozycjonuje swoją witrynę. Linkowanie zewnętrzne jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych decydujących o pozycji strony w wyszukiwarce Google, a pozyskanie wielu jakościowych backlinków jest bardzo korzystne dla witryny.

Zarabianie na artykułach sponsorowanych przede wszystkim daje możliwość dodatkowego zarobku, który często wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za opublikowanie jednego tekstu w zależności od rangi i wielkości naszej witryny. Samodzielnie możemy również decydować o jakości tekstów, które umieszczamy, a także ich poziomie merytorycznym, dzięki czemu nie musimy obawiać się automatycznego publikowania za pieniądze na naszym blogu treści niskojakościowych. Możemy wręcz w ten sposób oferować więcej publikacji naszym czytelnikom którzy z chęcią zapoznają się z kolejnymi artykułami tematycznymi. Publikowanie artykułów sponsorowanych nie jest również kłopotliwe. Jako posiadacze bloga nie musimy samodzielnie pisać takiego artykułu a otrzymujemy go do opublikowania od osoby która wykupiła taką możliwość. Nie musimy więc poświęcać większej ilości czasu i wkładać pracy zarabianie na blogu.

Reklamy Google AdSense

Reklamy Google AdSenseJednym z najlepszych sposobów zarabiania na stronie internetowej, którą już prowadzimy, jest przystąpienie do programu Google AdSense i wyświetlanie reklam na naszej witrynie. Jest to bardzo skuteczne, komfortowe, a także efektywny sposób zarabiania pieniędzy. Przede wszystkim jest on polecany osobom, które posiadają witryny z dużym ruchem gdyż przy reklamach to właśnie ten czynnik będzie kluczowy i będzie decydował o opłacalności i rentowności tego sposobu zarobku.

Od technicznej strony, aby móc wyświetlać reklamy Google na naszej stronie internetowej, przede wszystkim musimy zarejestrować się w systemie Google AdSense, a także dodać i zweryfikować stronę www pod kątem jakości czy ilości ruchu. Jeśli witryna spełnia wymagania, będziemy mogli rozpocząć zamieszczanie reklam na naszej stronie internetowej. Do wyboru otrzymujemy wiele różnorodnych banerów różnych wymiarach i w różnym charakterze. To my samodzielnie decydujemy ile i w jakiej konfiguracji banerów reklamowych zamieścimy na naszej stronie — na których będą wyświetlane reklamy. Po uruchomieniu tego sposobu zarobku nie pozostaje nam już nic innego jak jedynie oczekiwać na generowane zyski. Wynagrodzenie będziemy otrzymywali za każde kliknięcie w reklamę i przejście użytkownika na reklamowaną stronę internetową. Zarobki różnią się w zależności od danej branży, kategorii czy formy reklamy.

Zdecydowanie największym plusem zarabianie na reklamach jest wręcz pasywność dochodu. Po aktywowaniu tego sposobu zarabiania nie będziemy musieli w żaden sposób nadzorować go, a także w nim uczestniczyć. Zarobki z reklamy będą regularnie spływały na nasze konto bankowe bez konieczności wykonywania jakiejkolwiek pracy. Posiadając witrynę z dużą ilością ruchu, będziemy mogli liczyć na spore zarobki i duży dodatkowy zastrzyk gotówki. Banery reklamowe możemy umieszczać w różnych częściach witryny w różnych konfiguracjach, co z pewnością nie zepsuje naszej koncepcji prowadzenia bloga.

Napiwki, zbiórki, zrzutki

Napiwki zbiorki zrzutkiKolejnym — tym razem bardzo intrygującym sposobem zarabiania na naszym blogu jest wykorzystanie różnego rodzaju rozrzutek czy zbiórek. Prowadząc stronę internetową z pewnością mamy wielu oddanych czytelników czy fanów marki. Możemy regularnie prosić ich o wsparcie naszego projektu i przekazanie dowolnej sumy na prowadzenie bloga. Wsparcie takie może mieć różnorodne formy – od napiwków poprzez zbiórki i zrzutki na konkretny cel np. na nowy serwer czy rozwijanie projektu. W sieci istnieje spora liczba serwisów, które umożliwiają przyjmowanie takich napiwków. Odbywa się ono poprzez umieszczenie na naszej stronie internetowej baneru umożliwiającego dokonania wpłaty poprzez kartę płatniczą, BLIK czy przelew, a także inne wirtualne metody płatności. Jeśli więc posiadamy poczytnego bloga, zdecydowanie warto w zauważalnym miejscu dodać taki baner z prośbą o wsparcie naszego bloga. Wielu oddanych fanów z pewnością zdecyduje się na przekazanie niezobowiązująco pewnej małej sumy pieniędzy i w ten sposób będziemy mogli wygenerować dodatkowy dochód z naszego bloga lub strony projektu.

Sposób ten przede wszystkim jest niezobowiązujący i elastyczny. Dzięki temu możemy samodzielnie decydować o charakterze zbiórek a także umiejscowieniu baneru czy momentach kiedy będziemy prosili o wsparcie. Jest to również bardzo korzystny sposób wsparcia dla naszych czytelników i fanów, gdyż będą oni mogli przekazać dowolną sumę w różne sposoby aby wesprzeć swój ulubiony blog czy projekt. Wbrew pozorom takie niezobowiązujące zrzutki napiwków mogą dawać bardzo pokaźne roczne sumy.

Patronite

PatroniteOstatnim sposobem zarabiania na blogu w naszym zestawieniu jest wykorzystanie systemu Patronite. Jest to system patronacki, który polega na zadeklarowaniu się patronów do regularnych konkretnych wpłat na rzecz naszego projektu — w tym wypadku bloga. Aby skorzystać z tej opcji wystarczy zarejestrować się na serwisie Patronite, a także dokładnie opisać nasz projekt. Jest to bardziej usystematyzowana i zorganizowana forma zbiórek, gdzie również w zamian za regularne wsparcie możemy zaoferować pewne profity dla naszych patronów. Możemy samodzielnie ustalić konkretne sumy wsparcia, które będą dawały konkretne bonusy osobom nas wspierającym. Mogą być to materiały przedpremierowe lub nigdzie niepublikowane, a także spotkania czy dodatkowe gratisy. Jest to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej zorganizowanych sposobów zarabiania na blogu.

Przede wszystkim z tego sposobu zarabiania, warto korzystać jeśli prowadzimy bloga lub stronę projektu ze skonsolidowanymi i skupionymi wokół naszej marki fanami. Im bardziej będą oni utożsamiali się z naszym projektem lub marką i bardziej będą zaangażowani w projekt, tym na większe wsparcie będziemy przeważnie mogli liczyć. W ten sposób warto również zarabiać jeśli mamy możliwość rozdawania gadżetów, akcesoriów czy profitów które będą sporym zachęceniem do wsparcia materialnego naszego bloga. Patronite spisze się zatem lepiej przy małych blogach i projektach, gdzie nasi fani są bardzo zaangażowani niż przy działaniu na masową skalę.

Udostępnij artykuł:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *