3 wskazowki na poprawe strony www 1

3 sposoby, które pomogą uatrakcyjnić twoją stronę dla użytkowników

Udostępnij artykuł:

Przygotowanie jakościowej treści na swoją stronę internetową jest niezbędne. Jednakże, coraz więcej znajdziemy witryn, które oferują ciekawy content. Co w takim razie można zrobić, aby wyróżniać się na tle konkurencji? Jednym z rozwiązań jest zagwarantowanie użytkownikom idealnego UX, czyli całościowego doświadczenia związanego z danym produktem czy usługą.

Istnieje wiele ciekawych narzędzi, które pomogą nam zrozumieć odczucia odwiedzających oraz potencjalnych klientów. Jeśli znajdziemy cokolwiek, co może negatywnie wpłynąć na odbiór naszej strony, pozbywamy się tego lub to naprawiamy! Taka optymalizacja przyniesie niezwykle pozytywne zmiany i podniesie wydajność reklam na stronie. Trzy poniższe porady przygotowane przez Google z pewnością pomogą zrozumieć jak poprawić UX na stronie.

  1. Kontroluj wydajność twojej strony

Pierwszym krokiem, jaki Google zaleca każdemu, jest określenie wydajności strony oraz sprawdzenie całości wrażeń, jakie użytkownicy doświadczają. Tylko gdy zrozumiemy jak działa ten mechanizm będziemy w stanie wprowadzić kluczowe poprawki.

Należy zatem śledzić istotne statystyki określające wydajność strony. Jednym z lepszych sposobów będzie wykorzystanie wyszukiwarki Google poprzez skorzystanie z narzędzia Google Search Console. Jest to jeden z najprostszych sposobów do zmierzenia popularności witryny oraz jej pozycjiw wyszukiwarce.

Raport dotyczący wydajności może nam posłużyć jakododatkowa para oczu skierowana na określone ruchy na naszej stronie. Google zatem zachęca, aby kontrolowaćruch pochodzący z wyszukiwarek oraz sprawdzać jak z biegiem czasu się zmienia.

Co ciekawe, istnieją dodatkowe witryny, które pomogą nam naprawić dosyć częste problemy z dostępnością. Jednym z najbardziej polecanych narzędzi jest Google Lighthouse. To narzędzie, które najczęściej wykorzystujemy do poprawienia jakości stron internetowych.

Oprócz tego, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie przyjaznych dla naszej strony testów oraz skanów. Co ciekawe, mają one na celu zweryfikowanie przejrzystości strony, szczególnie w przypadku przeglądania jej na urządzeniach mobilnych. W dzisiejszych czasach większość użytkowników odwiedza strony internetowe przez telefon, a więc bardzo istotne jest, aby zagwarantować jak najlepszą konfigurację na smartfony.

Czy wiesz że ponad połowa użytkowników decyduje się wyjść ze strony, jeśli ta ładuje się dłużej niż 3 sekundy? Google rekomenduje zatem, aby usprawnić skrypty i zadbać o szybkość poprzez aktualizacje oprogramowania oraz dostosowanie ilości reklam, ich wielkości oraz liczebności.

  1. Odpowiedni design kluczem właściwego doświadczenia użytkownika

Gdy tylko zadbamy o odpowiednią wydajność naszej strony, będziemy mogli skupić się na wykorzystaniu zebranych informacji, aby poprawić User Experience (UX) oraz wprowadzić szereg zmian. Co ciekawe, istnieje wiele strategii, które mają na celu poprawić wrażenie użytkownika odnośnie strony, a więc trudno wskazać jeden najlepszy sposób. Warto jednak mieć na uwadze trzy różne inicjatywy rozwojowe, które pomogą nam w przygotowaniu o wiele przyjemniejszej strony.

  • Przyspieszone Strony Mobilne – Jest to tak zwany AMP (Accelerated Mobile Pages), czyli inicjatywa, która składa się z różnych komponentów mających ogólny wpływ na szybkość ładowania się strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Innymi słowy, inicjatywa kładzie bardzo duży nacisk na spójną prędkość na wszystkich urządzeniach i platformach.
  • Responsywne Projektowanie Stron – RWD to z kolei technika wykorzystująca HTML oraz CSS. Odpowiada ona za automatyczne dostosowanie się rozmiaru poszczególnych okienek i banerów na naszej witrynie do rozmiaru okna przeglądarki.
  • Aplikacje Progresywne – Progressive Web Appsto specjalne oprogramowanie internetowe, która po uruchomieniu naśladuje działanie aplikacji mobilnych. Są one wbudowane w witrynę i gwarantują niezawodność oraz szybkość działania.
  1. Zawsze miej na uwadze mobilność

Nie od dziś wiadomo, że większość użytkowników korzystających z wyszukiwarek Google robi to przy pomocy smartfonów, tabletów czy innych urządzeń mobilnych. Z tego właśnie powodu indeksowanie oraz pozycjonowanie twojej strony zależy przede wszystkim od kompatybilności oraz od optymalizacji mobilnej wersji witryny.

Niekiedy twórcy przygotowują oddzielne treści na komputery osobiste oraz urządzenia mobilne. Warto jednak wiedzieć, że nawet w takich przypadkach istnieje możliwość zoptymalizowania strony pod nowy sposób indeksowania, w którym to strona mobilna jest uważana za punkt startowy dla Google. Z tego względu należy pamiętać o:

  • Przygotowaniu takiej samej treści dla strony mobilnej jak w przypadku strony desktopowej;
  • Dostarczeniu danych dla każdej z wersji strony;
  • Dodaniu metadanych dla obu wersji.

Podczas kreowania własnej strony należy mieć na uwadze wcześniejszą uwagę 3 sekund. Użytkownicy są strasznie niecierpliwi, a więc należy upewnić się, że strona oferuje bardzo prosty i czytelny dostęp do najważniejszych informacji. Z tego względu podczas tworzenia strony internetowej powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, aby strona główna oraz przyciski nawigujące w intuicyjny sposób łączyły użytkowników z oczekiwaną treścią.

Dodatkowo warto zaimplementować wbudowaną wyszukiwarkę, dzięki czemu użytkownicy będą mogli o wiele szybciej znaleźć interesujący ich temat. Podczas tworzenia strony Google zachęca przede wszystkim do zrozumienia zachowania użytkowników. Najskuteczniejszym sposobem na poprawę konwersji jest przede wszystkim prostota, intuicyjność oraz właśnie zrozumienie.

Udostępnij artykuł:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *